Zákony při uzavření sňatku

Zákony při uzavření sňatku

Máte chaos v tom, co všechno je třeba při svatbě vyřídit, na jaké úřady po svatbě zajít, co všechno je nutné přehlásit?

Svatební přípravy nejsou jen vybírání šatů, svatebního obřadu, hostiny. Je nutno vyřídit i důležité právní záležitosti, které bychom neměli podceňovat, abychom se vyhnuli případným nepříjemnostem či pokutám.


UZAVŘENÍ MANŽELSTVÍ

Manželství se řídí rodinným právem. Jedná se o trvalé společenství muže a ženy, jehož hlavním cílem je založení rodiny a řádná výchova dětí. Takovýto vztah vzniká na naprosté dobrovolnosti a rovnoprávnosti obou snoubenců.

Muž a žena mají stejná práva, povinnosti i postavení. Jsou povinni spolu žít, být si věrní, pomáhat si, společně pečovat o děti a vytvářet jim zdravé rodinné prostředí plné lásky. Dále musí vést společně domácnost, rozhodovat o potřebách rodiny a pečovat o ni.

Manželství se uzavírá svobodným souhlasem muže a ženy, které musí být vyřčeno a podepsáno před obecním úřadem, pověřeným vést matriky, popřípadě úřadem který plní jeho funkci či před orgánem církve nebo náboženské společnosti, oprávněné k tomuto zvláštním předpisem. Prohlášení je vyřčeno veřejně za přítomnosti dvou svědků. Oba partneři mají předem poznat navzájem své charakterové vlastnosti a svůj zdravotní stav, aby mohli založit manželství, které splní svůj účel.
 


PŘÍJMENÍ

Nejpozději v okamžiku uzavírání manželství musí oba snoubenci před matričním úřadem či církví prohlásit, jaké příjmení zvolili pro svůj budoucí život. Pokud si ponechají svá dosavadní příjmení, prohlásí, které z jejich příjmení budou používat u společných dětí. Zvolí-li snoubenci společné příjmení, automaticky se toto příjmení stává i příjmením jejich dětí, a to jak plánovaných, tak i těch narozených před sňatkem. V případě, že  nezvolí společné příjmení, ale každý si ponechá své vlastní, musí v okamžiku uzavírání manželství souhlasně prohlásit, které z obou příjmení budou používat jejich potomci.

Snoubenci mají několik možností, jakou formu příjmení zvolit. Nejčastěji se volí příjmení manžela. Zvolit mohou i příjmení manželky, které následně budou používat společně. Jinou možností je ponechání si vlastního příjmení obou snoubenců či užívat společné příjmení a k němu na druhé místě i své rodné příjmení.
 


OBČANSKÝ SŇATEK

Snoubenci před uzavřením manželství vyplní předepsaný tiskopis a předloží jej matričnímu úřadu, v jehož správním obvodu bude manželství uzavřeno.

Potřebné doklady k uzavření sňatku:

a) rodný list
b) doklad o státním občanství
c) výpis z evidence obyvatel o místě trvalého pobytu
d) výpis z evidence obyvatel o osobním stavu
e) pravomocný rozsudek o rozvodu předchozího manželství či úmrtní list zemřelého manžela

Dokumenty b) až e) nejsou nutné, pokud se můžete prokázat občanským průkazem.

Nezletilá osoba starší šestnácti let musí doložit rozhodnutí soudu o povolení uzavřít manželství. To platí i pro osoby s omezenou způsobilostí k právním úkonům.


CÍRKEVNÍ SŇATEK

Církevní obřad je považován za serióznější formu uzavření manželství a je chápán jako slib před Bohem, který se uzavírá jen jedenkrát za život. Toto pravidlo by nemělo být porušeno. U civilního sňatku je tato skutečnost trochu odlišná a každý má právo za svůj život uzavřít více než jedno manželství. Je-li jeden ze snoubenců bez vyznání a není pokřtěn, lze i přesto obřad uskutečnit, a to za zvláštních podmínek, které vám objasní farář.
 

Snoubenci musí předložit oddávajícímu dokument vydaný příslušným matričním úřadem, který není starší než 3 měsíce, stvrzujícím, že splnili všechny zákonem dané podmínky pro uzavření manželství.
Manželství může být uzavřeno v místě určeném předpisy církve pro náboženské úkony.
Církev, před kterou došlo k uzavření manželství, je povinna do tří pracovních dnů předat na příslušný matriční úřad protokol o uzavření manželství.


ČÍM SE OBA TYTO DRUHY SŇATKU LIŠÍ

Odlišnosti jsou především v delší přípravě církevního sňatku. Církevní sňatek neuzavřete ze dne na den. Je nutno zkontaktovat faráře a domluvit s ním všechny náležitosti. Do obřadu se s ním setkáte ještě několikrát. Farář musí posoudit, jestli sňatek dle předpisů církve můžete vůbec uzavřít. Na setkáních budete hovořit kromě praktických informací spojených s obřadem i o víře, vašem vztahu jednoho k druhému, o Bohu, o Písmu svatém atd. Samozřejmostí bude promlouvání o svátosti manželství, výchově dětí a všem, co se změní uzavřením sňatku.


SPRÁVNÍ POPLATKY

(platné pro rok 2012)

- 1000 Kč pokud chcete uzavřít manželství mimo termíny stanovené matričním úřadem nebo mimo úřední dobu
- 2000 Kč má-li jen jeden ze snoubenců trvalý pobyt na území České republiky
- 3000 Kč nemá-li ani jeden ze snoubenců trvalý pobyt na území České republiky

V případě pronájmu zvláštní místnosti, objektu či budovy za účelem uzavření manželství, se hradí tento pronájem zpravidla zvlášť.


KDY MANŽELSTVÍ NEVZNIKNE

- nejsou-li splněny zákonem stanovené podmínky k jeho uzavření
- je-li některý ze snoubenců donucen k uzavření manželství násilím
- nepředloží-li snoubenci osvědčení od příslušného matričního úřadu církvi v případě církevního sňatku
- je-li některý ze snoubenců mladší šestnácti let
- je-li některý ze snoubenců nezletilý, starší šestnácti let a nebyla mu udělena výjimka soudem
- uzavřou-li snoubenci sňatek před jiným orgánem, než před orgánem k sňatku určeným zákonem
- nepředloží-li snoubenci příslušné dokumenty, které jsou nutné k uzavření manželství (doklad o totožnosti, doklad o rozvodu či úmrtí partnera, dotazník, rodný list)
 


SŇATEK S CIZINCEM

Pro takovýto obřad je důležité zajistit všechny potřebné náležitosti předem, protože ověřování a průběh trvá déle než u klasické svatby. Svatba s cizincem může být jak církevní, tak civilní. Pokud cizinec nemluví jazykem země, kde se obřad bude konat, je nutná u obřadu přítomnost tlumočníka. Bez tlumočníka nemůže takovéto manželství nabýt platnosti. Veškeré dokumenty musí být úředně přeloženy do českého jazyka.

Doklady, které cizinec potřebuje k uzavření sňatku v ČR v českém jazyce:

a) rodný list
b) doklad o státním občanství
c) doklad o právní způsobilosti k uzavření manželství
d) potvrzení o osobním stavu a pobytu, je-li cizím státem vydáváno
e) pravomocný rozsudek o rozvodu předchozího manželství či úmrtní list zesnulého manžela/manželky
f) doklad, kterým je možno prokázat totožnost


NÁROK NA VOLNO V ZAMĚSTNÁNÍ Z DŮVODU SVATBY

Ze zákona máte nárok na 2 dny pracovního volna s náhradou mzdy, z toho jeden den je den obřadu. Pokud máte svatbu v sobotu, neděli či státem uznaný svátek, bohužel vám jeden den volna propadá.


Pokud ještě nemáte vybrány svatební šaty, rádi Vám nějaké doporučíme, vybírat můžete z této kategorie bílých šatů a ještě si prosím zvolte svou velikost, pak uvidíme, co všechno pro Vás máme, přejeme hodně štěstí!! 
 
Seznamte se s naší ambasadorkou Hamiczech.
Odeslat článek známému   Vytisknout