Svatební zvyky a tradice

Svatební zvyky a tradice

Svatební zvyky a tradice jsou opět v módě. Díky tomu není svatba tak nudnou událostí, kde si novomanželé celý večer jen povídají s babičkama a tetičkama. Svatební hosté nebo personál restaurace se snaží svatbu nějak oživit, udělat legraci, uvolnit atmosféru a zajistit zábavu. Přiblížíme vám nové i staré zvyky a tradice, pro vaši inspiraci.

Svatební zvyky a tradice k oživení Vaší svatby
 
Špalek a sekera
Zkouška ženicha, který má před domem nachystaný špalek se sekerou a lahví alkoholu. Chopí-li se sekery, je to pro nevěstu dobré znamení, že z něj bude pracovitý manžel. Jestli se rozhodne pro láhev, asi je vám jasné, co to značí.

Metla
Pro změnu nevěsta má v místnosti nachystané koště, se kterým musí uklidit. Pokud to neudělá nebo si jí nevšimne, nepředpokládá se, že by byla dobrou hospodyní. Proto moc metlu neschovávejte za skříň nebo na podobná místa, aby ji nevěsta viděla.
 
Svatební blahopřání
Čtení svatebních blahopřání se děje většinou po svatební hostině (obědě) a čtou je nejlépe svědci. Mělo by jít o lidi s kultivovaným projevem a se smyslem pro humor, aby čtení nebylo nudné. Novomanželé by neměli zapomenout za všechny přání poděkovat.

Rozbalování svatebních darů
Na tomto zvyku by se novomanželé měli dohodnout hned ze startu, aby předešli trapasům. Rozbalování darů většinou hosty nebaví a nebo mohou závidět či se cítit trapně, že vám nedali tak drahý dar jako jiní. V dnešní době novomanželé spolu často bydlí již před svatbou a domácnost mají vybavenou, tudíž se zřejmě nejčastěji stejně dávají peníze. Doporučujeme je alespoň nějak vtipně zabalit, např. zasunout do obrazu, nebo zamotat do ručníku, rozměnit na drobné do prasátka (z toho jistě budou mít novomanželé velkou radost) atd. Takovéto dary je pak možná lepší si odnést na pokoj a někam schovat než je nechávat někde bez dozoru na stole, aby vám je někdo neodcizil.

Polévka
Společné pojídání sváteční svatební polévky (nejčastěji vývar s knedlíčky) má poukazovat na vzájemnou spolupráci mezi novomanželi. Často je tento zvyk obohacen mstivými kamarády, když vám místo normální lžíce dají lžíci s dírou, takže se moc nenajíte, ale spíše pobryndáte, nebo vám dají naběračku atd. Každopádně doporučujeme velký bryndák, abyste si nezničili své svatební šaty.
 
Zatahování
Kamarádi ženicha natáhnou před východ z obřadní síně provaz, na kterém budou navěšené různé ozdoby, jako prázdné lahve po alkoholu, kondomy, atd. Novomanželé mohou pokračovat v cestě až v momentě, kdy se ženich vykoupí. Vykupuje se ze svých hříchů z mládí.
 
Házení štěstí
Probíhá v momentě, kdy novomanželé vycházejí z obřadní síně. Svatebčané na ně házejí životodárná semena, jako rýže nebo hrách, jako symboly štěstí a plodnosti. Moderní je také rozhazovat lístky růží či jiných květin. Doporučujeme spíše pohazovat květiny než semena, protože když je pak nevěsta nemůže dostat z výstřihu nebo účesu, můžete ji pěkně naštvat. Pěkné jsou i bublifuky. Na zámcích je také často zakázáno cokoliv rozhazovat.

Házení svatební kytice
Oblíbený americký zvyk. Nevěsta se otočí zády ke svatebčanům, tedy seřadit by se za ní měly zejména nezadané ženy toužící po svatbě. Pokud si chcete svou svatební kytici nechat na památku, doporučujeme si nechat navázat kytice dvě.

Přenášení nevěsty přes práh
Znamená začátek nového života. Dle pohanského výkladu má ženich přelstít zlé duchy, kteří číhají pod prahem domu a hlídají jej. Přes práh se přenáší jak do restaurace, tak do společného domu či bytu. Ženich by měl před svatbou trochu zaposilovat, ty svatební šaty něco váží :)

Únos nevěsty
I o tomto by se novomanželé měli dohodnout předem. Svatebčané se pak často nudí, zábava neprobíhá atd. Tudíž tuto akci možná moc nedoporučujeme, možná jen jako chvilkový úhybný manévr, kdy si novomanželé odskočí na pokoj nebo domů se osprchovat, převléci možná do jednodušších, přesto ale společenských šatů.

Rozbíjení talíře
O to se většinou stará personál restaurace. Společné zametání talíře značí dobrou spolupráci mezi novomanžely. Jeden má držet smetáček a druhý lopatku.

První tanec
První novomanželský tanec začínají novomanželé samozřejmě spolu. Následně se k nim přidávají ostatní svatebčané. Nebo svatebčané vytvoří kolo a novomanželé spolu tančí uprostřed.

Krájení dortu
Manželé by dort měli krájet společně, nůž drží spolu. Měli by ukázat svou šikovnost a sehranost.
 
Znáte naši ambasadorku Hamiczech?
 
Odeslat článek známému   Vytisknout

Produkty