Jak se chovat na firemních večírcích a akcích

Jak se chovat na firemních večírcích a akcích

Sezónna firemních večírků, plesů, bálů a dalších společenských akcí je v plném proudu. Znáte etiketu, abyste se neztrapnili? Možná je dobré si společenská pravidla občas připomenout.

Sezóna večírků, plesů a dalších neformálních setkávání s obchodními partnery, kolegy či nadřízenými je v plném proudu. Než ale pod vlivem uvolněné atmosféry (případně alkoholu) začnete poplácávat svého šéfa po zádech a zákazníka oslovovat "ty vole Pepo", pomyslete na to, že zítra nebo po víkendu se do práce budete muset vrátit. Dodržování základních pravidel zdvořilosti i mimo pracoviště či svou pracovní dobu se vám jistě vyplatí a předejdete případným trapným situacím. V rámci společenské etikety musíte ovládat hlavně dvě věci, a to správné postupy při představování a zásady tykání a vykání. Uvidíte, že to možná nebude až tak složité.

Na své chování během společenských akcí je vhodné myslet dřív, než se se zákazníkem či nadřízeným usadíte u baru a objednáte si první skleničku. Základním pravidlem, bez kterého se neobejdete, je povědomí o pravidlech představování. Dle mistra české etikety Ladislava Špačka ve společnosti obecně rozeznáváme tři kategorie významnosti: ženu, staršího a nadřízeného. Uložte si do paměti jednu důležitou větu: žena, starší a nadřízený mají ve společnosti přednost. Mezi nadřízené patří i klienti či obchodní partneři, kterým chceme vyjádřit určitou úctu. Při představování je pak třeba držet se této hierarchie, protože rovnost ve společnosti neexistuje.

Setká-li se muž se ženou, první se představí muž ženě a pak žena muži. Jestliže třetí osoba vzájemně představuje muže a ženu, představí opět nejprve ženě muže a pak ženu muži. Otočit by se to mohlo jedině ve chvíli, kdy by žena na firemní akci byla mladá studentka a muž oproti ní výrazně starší, ve vysoké funkci nebo významný klient. Když třetí osoba představuje dva muže, lze se řídit věkem a pracovní pozicí, tedy nejprve mladšího představí staršímu a podřízeného nadřízenému. Jestliže jsou stejně staří a srovnatelná je i jejich pracovní pozice, pak je možno je představit v libovolném pořadí.

Při představování však na jeho účastníky čekají i záludnosti. Muž se sice představuje ženě jako první, ale tím, kdo nabízí ruku k potřesení, je vždy žena. A ještě malý detail. Pokud má muž při představování na sobě sako a stojí, měl by jej mít zapnuté.

Pravidla, že žena, starší a nadřízený mají přednost, se držíme i v případě seznamování se s lidmi ve větší skupině. Vždy by měli být první představeni muži ženám. Oním představením však nemáme na mysli výkřik typu: "Já jsem nějakej Novák Karel, pro kamarády Kája, můžeš mi tykat." I představovací věta má svou formulaci. Především vyslovujeme zřetelně své celé jméno v pořadí nejprve křestní jméno a pak příjmení. K tomu přidáme pozdrav či některou ze zdvořilostních formulí: " Těší mě, rád vás poznávám."

Když už zmiňujeme pozdrav. Opět platí, že společensky méně významná osoba vždy zdraví jako první. Takže muž ženu, podřízený nadřízeného, mladší staršího. A co dnes tak oblíbené líbání na přivítanou? Společenské políbení je pouhé gesto, takže jej vykonáváme jen náznakem. Týká se jak políbení ruky, tak líbání na tváře, jež by se mělo obejít bez mlaskání a vlhkých otisků rtů.

Zlaté pravidlo přednosti společensky významnější osoby platí i v otázce vykání a tykání. Tykání navrhuje žena muži, výrazně starší mladšímu, nadřízený podřízenému. Pokud jde o firemní vztahy, tykání navrhuje nadřízený, i kdyby jeho podřízenou byla žena, která by jinak měla mít za všech okolností přednost. Šéf ale musí vycítit, jestli jeho protějšek o tykání vůbec stojí. Ten, kdo je v tu chvíli v situaci podřízené či podřízeného, zase musí mít na paměti, že odmítnout šéfem nabídnuté tykání prostě dost dobře není možné a je nezdvořilé. Je to prostě jedno z pravidel této společenské hry.
 
A Salon Mierva Vám na tyto akce rád nabídne společenské šaty.
Odeslat článek známému   Vytisknout

Produkty