Harmonogram svatby

Harmonogram svatby

Potřebujete poradit, co kdy jak před svatbou zařídit? K tomu Vám slouží náš svatební harmonogram.

12 - 8 měsíců před svatbou

1) Termín svatby - zajděte na matriku a zarezervujte si termín. Termíny na zámcích a známých lokalitách pro svatební obřady bývají obsazené i více než rok dopředu! Od termínu se budou odvíjet Vaše další přípravy.

2) Svatební hostina - pokud chcete mít svou svatební hostinu na jiném místě než budete mít obřad, zarezervujte si také co možná nejdříve vybraný hotel či oblíbenou restauraci. Zejména restaurace s velkými sály, kterých většinou moc není, bývají také brzo zamluvené. Mohou po Vás chtít i zálohu. Z mých vlastních zkušeností je lepší alespoň část hostiny zaplatit předem, abyste pak
na svatbu s sebou nemuseli nosit velkou hotovost. Případně si zvedněte denní limit na platební kartě.
 

3) Je třeba vybrat ty nejkrásnější svatební šaty. Je možné, že budete muset objet několik svatebních salónů, než Vám nějaké padnou do oka. Pokud chcete ušetřit, levné svatební šaty se dají sehnat i na internetu, jako třeba na www.spolecenske-saty.eu a budou Vaše, nemusíte je pak vracet. Pokud budete mít nějaké jednoduché svatební šaty, můžete je pak využít například i na ples. V oblibě na léto jsou i krátké bílé svatební šaty nebo barevné dlouhé svatební šaty. Mezi nejoblíbenější barvy svatebních šatů patří růžová, zlatá, stříbná, zelená, světle modrá či světle žlutá. V módě jsou ale i červené svatební šaty a někdo dá přednost i černým svatebním šatům. Proč ne? Je to Váš den a běžte v tom, co máte nejraději Vy a jak to cítíte. Ať si ostatní myslí, co chtějí, no ne?

4) Sestavte si předběžný seznam hostů. Je důležité vědět, jak velká svatba bude, aby se Vám všichni do restaurace vešli a aby kupříkladu zbylo ještě i místo k tanci. V neposlední řadě samozřejmě také záleží na finanční stránce, tzn. kolik chcete do svatby investovat.

5) Pokud již máte vybraného fotografa, neváhejte ho kontaktovat a zamluvit u něj termín. Není od věci s ním sepsat nějakou předběžnou smlouvu či zaplatit zálohu, aby Vám to pak neodřekl. Nejlépe je asi dát na doporučení známých, už se mi na jedné svatbě stalo, že fotograf byl naprosto neprofesionální a skoro všechny fotky měl jakoby v mlze, takže nevěstě zbyly spíše oči pro pláč. Jistě je lepší, pokud se na svatbě sejde více i amatérských fotografů a fotí Vás všichni. Pak se snad nemůže stát, že ani jedna fotka nevyjde. Fotograf Vám peníze vrátit může, ale svůj velký den již nevrátíte.

 
 

8 - 4 měsíce před svatbou

1) Vyberte si cukráře pro zhotovení svatebního dortu a pekaře pro upečení svatebních koláčů. Oba by měli znát přibližný počet hostů a dle toho odhadnout množství. Velký výběr vzorů dortů naleznete např. na internetu a dobrý cukrář by Vám měl dort zhotovit i dle obrázku, Vy si již jen vyberete, z čeho by měl dort být, případně v jaké barvě.

2) Je nejvyšší čas vybrat si svědky, případně družičky a mládence. Požádejte je o tuto službu osobně.

3) Objednejte si svatební vůz. K dispozici jsou limuzíny, možno si z klubu veteránů objednat nějaký klenot nebo i autoprodejci často nabízejí k půjčení auto na den, někdy i s řidičem a s tím, že auto sami vyzdobí.

4) Vyberte si firmu pro natočení svatebního videa.  Běžně se objednávají na celý den.

5) Je třeba vybrat oblek ženichovi. Můžete jej zakoupit nebo zapůjčit ve svatebním salonu nebo nechat ušít na míru, zvlášť pokud má váš budoucí manžel nekonfekční velikost.

 
 

6) Pro objednání svatební kytice a květinové dekorace si sjednejte schůzku s floristkou. Při výběru květin, které se budou speciálně dovážet, je nutno poslat objednávku co nejdříve. Kytice by vám měla ladit s šaty i s další dekorací.

7) Ujasněte si, v jakém stylu a barvách chcete vaši svatbu mít. Dle toho si udělejte seznam dekorací. Abyste nenakoupili zbytečnosti, které potom vlastně nevyužijete.

8) Vyberte si destinaci a hotel pro své líbánky.

4 - 3 měsíce před svatbou


1) Nechte si natisknout svatební oznámení a pozvánky na svatební hostinu a rozešlete je.

2) Zajděte do svatebního salonu vybrat
šaty družičkám a mládencům. Lépe vypadá, pokud mají stejné šaty než každý jiné.

3) Jako nevěsta byste měla doladit veškeré doplňky. Vybrat si, zda budete mít závoj nebo jen ozdobu do vlasů, vybrat vhodnou bižuterii ke svatebním šatům,
svatební boty, koupit punčochy, spodní prádlo. Nejpozději měsíc před svatbou byste měla mít vše vybráno.

4) Pokud máte pozvané hosty zdaleka, rezervujte jim ubytování. Pokud ubytování nabízí hotel či restaurace, kde máte hostinu, většinou poskytují pro svatební hosty slevy. Pro novomanžele bývá často svatební apartmá zdarma.

 


 

5) Je také čas vybrat si snubní prsteny. Ideální příležitostí jsou svatební výstavy, kde najdete několik firem najednou a mnohdy jsou nabídnuty výstavní slevy.

6) Je důležité vybrat si šikovnou kadeřnici a vizážistku. Nejlépe se svěřte do rukou profesionálů. Při prohlížení vašich svatebních fotografií byste pak mohla litovat. Určitě si domluvte minimálně jednu zkoušku.

7) Pro dobrou zábavu si zvolte kapelu. Nejlépe je vidět kapelu v akci, pokud ji neznáte.

8) Dle vašeho seznamu dekorací a doplňků začněte nakupovat, pokud jste již nezačaly. Ve specializovaných obchodech nebo i ve svatebních salonech mají velký výběr zboží a nakoupíte spoustu věcí na jednom místě. Nebo využijte svatební e-shopy, čímž ušetříte čas. Zde je seznam věcí jako vodítko: výzdoba obřadního místa, výzdoba restaurace, výzdoba domu nevěsty - k těmto účelům se nejčastěji kupuje organza, okvětní plátky růží, kamínky, perličky, svícny a svíčky. K dekoraci auta stuhy a kytičky, případně panenku a cylindr. Na focení by se mohl hodit deštník či paraple, vějíř, bublifuk, konfety, létající přání. Nezapomeňte na svatební voničky pro svatebčany, svědci by měli mít větší odlišné voničky. Dále polštářek pod snubní prsteny, svatební knihu hostů, dárečky pro svatební hosty. Využijte i krabičky na výslužky a koláče.

9) Potahy na židle nejsou součástí výbavy každé restaurace. Pokud si je budete chtít zakoupit, specializované firmy většinou zasílají jeden kus na vyzkoušení, zda je potah vhodný na danou židli.

 
 

10) Toužíte po praktických a vhodných svatebních darech? Vytvořte si ve vybraném obchodě svatební list. Svatební list rozešlete spolu s oznámením svatebním hostům. Poslední dobou je v módě si vytvořit i své svatební www stránky. Buď existují specializované svatební stránky, kde máte většinu věcí předvolených a jen je doplníte svými údaji, za to samozřejmě ale zaplatíte několik stokorun, nebo pokud jste alespoň trochu zběhlí v tvorbě www stránek, existují i webové stránky zdarma s předem danými šablonami, a informace si taktéž dáte svoje. Uvádí se zde termín svatby a místo konání obřadu i hostiny, harmonogram svatebního dne, co se kdy bude dít, aby měli svatebčané alespoň přibližnou představu, jaké si přejete svatební dary, jaký je dress code (co si mají svatebčané vzít na sebe, pokud máte například svatbu nějak zaměřenou), je možno si zde dát vaše společné fotky atd.

2 - 1 měsíc před svatbou

1) Nyní je vhodná doba na upřesnění vzhledu vaší svatební kytice a květinových dekorací. Domluvit se na aranžmá v místě konání obřadu a hostiny.

2) S cukrářem si domluvte tvar svatebního dortu, zdobení, náplň a množství koláčů, které si objednáte na svatební stůl nebo na výslužky. Domluvte se, zda Vám cukrář vše doveze na místo svatební hostiny nebo jestli si pro to musíte přijet osobně.

3) Ženich potřebuje pořídit nové boty ke svatebnímu obleku, společenskou košili s dlouhým rukávem, manžetové knoflíčky, pásek, vestu s regatou nebo kravatu, společenské ponožky.

4) Zajděte si na zkoušku účesu. Ke kadeřnici vezměte doplňky, které budete mít ve vlasech, jako závoj, květinu, vlásenky, korunku atd.

5) Absolvujte zkoušku u vizážisty.

6) Pokud chcete zhubnout, je vhodná doba začít. Najměte si trenéra nebo zajděte k výživovému poradci, který vám na míru poradí, jaké potraviny a jaký pohyb jsou pro vás nejvhodnější.

7) Pro domácí občerstvení v domě nevěsty objednejte cateringovou firmu. Nebudete se přeci vy nebo maminka stresovat přípravou chlebíčků a jednohubek.

 


 

4 - 3 týdny před svatbou

1) Nyní je ten správný čas ověřit a zkontrolovat všechny objednané služby. Zatelefonujte objednaným firmám a potvrďte si časy. Jistě zavolejte fotografovi, kameramanovi, kadeřnici, vizážistce, floristce, řidiči limuzíny, do restaurace.

2) V restauraci si
vyberte a ochutnejte svatební menu
. Nezapomeňte přihlédnout na stravovací zvláštnosti cizinců či diabetiků nebo jinak indisponovaných jedinců. Po konečném schválení si vytiskněte menu pro hosty na svatební stůl.

3) Vytiskněte jmenovky na svatební tabuli, jména hostů by již měla být upřesněna.

4) Vyzvedněte si snubní prsteny.

5) Objednejte se na manikúru a pedikúru. Většina dobrých salonů má objednávky na několik týdnů dopředu, proto nečekejte, že vás někde vezmou ihned.

6) Zajděte si na kosmetiku. Týden před svatbou je krátká doba na regeneraci pleti, pleť by mohla být podrážděná. Na internetu najdete mnoho slevových voucherů.

1 týden před svatbou

1) Máte-li svatební šaty ze svatebního salonu, bývá zkouška šatů zpravidla v tomto posledním týdnu. Vezměte s sebou všechny doplňky, abyste si zkusila, zda vše k sobě ladí.

 
 

2) V těchto dnech rozvezte svatební koláče. Je vhodné se ohlásit telefonicky, aby byl někdo doma.

3) Zajděte si na předem objednanou
manikúru, pedikúru, či na masáž.

4) Budete-li pořádat večírek na rozloučenou se svobodou, udělejte jej minimálně dva dny před svatbou. Ženich či nevěsta s kocovinou by nebyl správný začátek nového manželství.


2 - 1 den před svatbou

1) Ze svatebního salonu vyzvedněte svatební šaty, oblek, šaty pro družičky či mládence. Zkontrolujte, zda je vše v pořádku a především si zkuste šaty, jestli vám po všech úpravách sedí.

2) Převezte svatební dort a cukroví do restaurace, kde se bude konat svatební hostina.

3) Připravte si snubní prstýnky a osobní doklady.

4) Pokud odjíždíte hned po svatbě na líbánky, sbalte se a nezapomeňte na pas a letenky.

5) Alespoň dva večery přes svatbou jděte včas spát. Jen tak budete vypadat svěže. Zdobení tabule nechte profesionálům. Věřte, že to bude dokonalé.

 
 

V den svatby

1) Vyzvedněte svatební kytici a květinové dekorace, pokud vám je nedoveze floristka až na místo určení.

2) Ráno odjeďte ke kadeřnici a vizážistce, pokud nepřijedou k vám domů.

3) V tuto chvíli již přijíždí fotograf, proto zapomeňte na starosti či nějaké zařizování a usmívejte se, ať vypadáte krásně. Bavte se a užívejte si váš svatební den. Uteče hrozně rychle.

 
Odeslat článek známému   Vytisknout

Produkty